Sosyal medya yüzünden bunalımdayım!
Uzun zamandır düşünüyordum bu etkiyi. Yapılan anketlerle sağlamlaşmış oldu. Kafkas Üniversitesi (KAÜ) öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Osman Engin, "Göteborg Üniversite'nden bir grubun bin kişi üzerinde sosyal paylaşım siteleri konusunda yaptığı ankete göre başkalarının hayatlarını Facebook üzerinden takip eden internet kullanıcıları, bunları kendi hayatlarıyla kıyasladıktan sonra bunalıma giriyor" demiş.

Haklılık payı var kesinlikle. Nedeni de yine araştırmada geçtiği gibi "Facebook'ta insanların, hayatlarının en güzel anlarını ve en güzel resimlerini paylaşması. Diyelim ki işten kovuldum, facebook'u bir açıyorum arkadaşlarım iş yemeğinde, diyelim ki sevgilimle ayrıldım kafam dağılsın diye dalıyorum sosyal medyaya; çocukluk arkadaşımın nişan haberi. İnsan ister istemez 'Ben haketmiştim o mutluluğuuuuu' moduna giriyor.

Hiçbir zaman kendimi farklı tanıtan biri olmadığım için sosyal medyada kimlik karmaşası yaşamıyorum. Ama yaşayanı çok gördüm. İsim vermek istemem ama bazı twitter fenomenlerimiz şu çirkin, bu çirkin diye saydırırken kendilerini o kadar kaptırıyorlar ki kendileri aynaya bakmayı unutuyorlar.

Twitter'ın ilk popülerleşmeye başladığı zamanlardaki kullanıcılarındanım. Hatta şu an 200 bin'e yakın takipçisi olan bir arkadaş, bio'sunda benden çaldığı tweet'i kullanmaktadır.

Erkek arkadaşım oldu, normal hayat meselelerine daha fazla daldım, burada fazla vakit geçirmekten kurtuldum. Belki fazladan bir kaç ayımı daha harcasam ben de şu anda gözümü boyayan o ortamlar sayesinde herkese yukarıdan bakıyor olacaktım.

Sosyal medyanın böyle asalaklar çıkarması gibi zararlı yanları varken, doğru haber almamızı sağlayan gerçekçi bir yanı da var. Ben bilinçli bir birey olarak gerçekçi olmayı daha çok seviyorum.

Doç. Dr Ali Osman Engin'in, "Toplumsal ve bireysel açılardan genel kabul ve red alanları birbirine karışmıştır. Bozulan sosyal yapıyla ilgili sınırsızlıkları sosyal paylaşım siteleri teşvik etmektedir" sözlerine de bu noktada katılmıyorum.

Eğer biz Gezi Parkı olaylarında olduğu gibi ülkede yaşanan her olayda sosyal medyanın gücünü kullanabiliyor olsaydık, belki de şu an halklarımızın kardeşliği daha ileri bir noktada olacaktı.

O sebepten kendimi de eleştirerek diyorum ki: Twitter'ı, facebook'u başkalarının hayatlarına özenmek için değil, daha bilinçli, dana farkında bir birey olmak için kullanalım.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

NEJAT İŞLER’İN KASASI AÇILDI!

BALIK ETLİ KADINI ANLAMA KILAVUZU!

4,5 aydır Bozburun'da Yaşıyorum